2009. február 13., péntek

Testépítés időseknek és még idősebbeknek

A "testépítés" szót hallván legtöbbünknek a sokszor természetellenes külsővel rendelkező, barnítóba áztatott, színpadon pózoló izompacsirták jutnak eszünkbe. Nem csoda, ha a mindennapi ember viszolyog, ha szóba kerül a body building, vagy konyhanyelven a "gyúrás".

Ennek legfőbb oka, hogy a testépítők külső jegyeik alapján deviánsnak (átlagtól eltérőnek) tekinthetőek a különböző társadalmak normarendszerében. A sportok világa, és ezen belül a testépítés megadja a lehetőséget a mozogni, és egészségesen élni (!) vágyó közönség számára, hogy a neki megfelelő szinten űzhesse az adott tevékenységet. Ez jelentheti az élsport szintjét éppúgy mint az egészségközpontú, vagy a kikapcsolódást, lazítást szolgáló (rekreatív) tevékenységet egyaránt. Sőt, mindezen felül a testmozgásnak igen nagy szerep jut az egyes betegségek kezelésében, vagyis a rehabilitációban. (A rendszeres testmozgás bizonyítottan jótékony hatású az allergia, cukorbetegség, vagy egyes mozgásszervi panaszok enyhítésében.) Látható tehát, hogy a sport gyakorlatilag minden igényt képes kielégíteni, mindössze egy megfelelő segítő kell hozzá, aki a megfelelő mederbe tereli az egyént, a saját maga által megfogalmazott céljai alapján.
Az előbbi gondolatmenetet tehát a sportok rendkívüli széles palettáján belül nyugodt szívvel kiterjeszthetjük a body building világára is. Mit jelent ez? A testépítés nem kizárólag a rekord méretű, arányaiban tökéletes izomzat kifejlesztésére szolgál, hanem mindemellett tökéletes módja egészségünk hosszú távú megőrzésének. Mindenféle közhiedelemmel ellentétben különösen igaz ez az idősebb korosztályokra vonatkoztatva. Ennek elsődleges oka az élettan tudományában keresendő. Sajnálatos tény, hogy az ember 30'as évei alatt szervezetének leépítő folyamatai túlsúlyba kerülnek a felépítő folyamataival szemben. (Katus) A legszemléletesebb példa a témában épp a testépítés alappillére, az izom. Az átlagember ugyanis 65-80 éves korára izomtömegének felét (!) elveszíti. (Dr. Ernst Jokl) Ez annak tudható be, hogy természetes körülmények között is a nem használt izom képes a sorvadásra. (A folyamatot jól szemlélteti valamely végtag hosszabb ideig gipszben történő rögzítése. A gipsz levétele után látványosan vékonyabb az sérült végtag az egészségesnél. Ez az ún. inmobilizációs atrófia.) Nem szükséges azonban beletörődni, hogy izomtömegünk a 60'as éveinkre felére fog csökkenni, hiszen évtizedek óta létezik egy módszer, mely megállítja, sőt visszájára fordítja ezt a folyamatot. Ez pedig nem más, mint a testépítés. A teljesség igénye nélkül lássuk tehát, hogy idős korban miért ajánlatos "kondizni", súlyzós edzést végezni:
  1. Az izom atrófia (izom elsorvadása) megállítható, sőt megfordítható.
  2. A testépítő edzés megfelelő módszere stabilizálja, illetve csökkenti a vérnyomást
  3. Javítja a bőr vérellátását, így bőrünket rugalmassá, fiatalossá teszi
  4. A súlyzós edzés stabilizálja az ízületeket, erősíti az ízületek alkotásában részt vevő ínakat, szalagokat.
  5. Stresszoldó hatása csökkeni a szív-, és érrendszeri panaszok kialakulását.
  6. A testépítés által megszerzett fittség kihat a minennapi életbeni teljesítményünkre (munka, család... stb.)
  7. A megszerzett kondíció testi folyamataink mellett pozitívan hat a lelki folyamatainkra is. (Kiegyensúlyozott mentálhigiéne, azaz ép testben ép lélek!)
A felsorolt néhány pozitív hatás jól szemlélteti azokat a tényeket, melyek tudományosan bizonyítottak az öregedés, és a fizikai állapot romlásának megakadályozásában. A témában olyan szaktekintélyek foglalnak állást, mint pl. a mindenki által jól ismert Arnold Schwarzenegger, aki -bár jobbára filmsztárként, és Kalifornia állam kormányzójaként ismerjük- tudományos igénnyel foglalkozik a testépítés hatásaival, módszereivel, Magyarországon pedig a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának kutatói, tanárai, Dubecz József mestertanár, vagy Dr. Radák Zsolt professzor úr.
Összefoglalva azt mondhatjuk, hogy a testépítés nem csak a fiatalok, de az idősek számára is ajánlott testmozgás, mely megfelelő szakember irányítása alatt egészségünk, és fiatalságunk záloga lehet.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése